Search
Translate
 

Governors

Welcome to our Governors’ section. 

Role of the Education Advisory Board
The Governing Body of a school is responsible for ensuring that it is run to promote pupil achievement.

Its duties include:

  • Setting strategic direction, policies and objectives
  • The school budget
  • Reviewing progress against the school's budget and objectives
  • Appointing, challenging and supporting the Head Teacher


The Governing Body is made up of:

  • Trust Governors
  • Co-opted Governors (appointed by the Trust)

 

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, positions, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

The Governors can be contacted at any time via a sealed envelope in the school office, which will be handed to the Chair of Governors Mrs Sabina Kauser.

Ro

Name

Position (NPS)

Date of Appointment

Term of Office

Responsibility

Year Group Responsibility

Appointed by

Governance Role in other educational institutions

Business and Financial interests

Mrs Sabina Kauser

 

Chair

23.11.2020

2 Years

Safeguarding

 

1 & 2

Trust

Director of Leigh Trust

Director of Kausers  Solicitors

Mrs Nanaki Bajwa

Head Teacher

01/10/2020

N/A

Health & Safety

 

Trust

 

None declared

Mrs Charlotte Nott

Executive Head Teacher

 

01/10/2020

N/A

 

 

Trust

Alston Primary School

None declared

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Craig Clarke 

Vice Chair

23.11.2020

2 Years

Curriculum

Year 6

Trust

Lea Forest Primary Academy (AET)

None declared

Mr Richard Egan

Governor

23.11.2020

2 Years

Personal development, behaviour & Mental wellbeing

Year 5

Trust

RICH Learning Solutions R.E.A.L. Leaders CIC

None declared

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Sean Cross

Governor

23.11.2020

2 Years

SEND

EYFS

Trust

 

None declared

Miss Ruth Barrett

Clerk

25.01.2021

 

Link to Governor training

 

Trust

 

None declared

RESIGNATIONS WITHIN LAST 12 MONTHS        
Bryony FlintGovernor

01/10/2020

Resigned 18/01/2021

4 yearsSports PremiumYearTrust  
Rokneddin ShariatGovernorResigned 25.08.2021      

 

Attendance Records

 

NANSEN EDUCATION ADVISORY BOARD ATTENDANCE TO DATE

 

NOVEMBER 2020 - JULY 2021

 

NAMEATTENDANCE
Sabina Kauser - Chair                                                                                                                                        4/4
Nanaki Bajwa - Head Teacher 4/4
Charlotte Nott - Executive Head Teacher4/4
Bryony Flint - Governor (resigned 18/01/2021)1/1
Craig Clarke - Governor3/4
Richard Egan - Governor4/4
Rokneddin Shariat - Governor4/4
Sean Cross - Governor4/4

Attendance Records

 

NANSEN LGB ATTENDANCE TO DATE

 

SEPTEMBER 2020

 

NAME ATTENDANCE
Sabina Kauser - Chair                                                                                                                                         1/1
Naima Bibi - Vice Chair 1/1
Nanaki Bajwa - Head Teacher  1/1
Charlotte Nott - Executive Head Teacher 0/1
Chris Hall - Staff Governor  0/1
Ibrar Hussain - Parent Governor  1/1

Attendance Records

 

NANSEN LGB ATTENDANCE TO DATE

 

SEPTEMBER 2019 – JULY 2020

 

NAME ATTENDANCE
Sabina Kauser - Chair                                                                                                                                         2/2
Naima Bibi - Vice Chair 2/2
Nanaki Bajwa - Head Teacher  2/2
Charlotte Nott - Executive Head Teacher 2/2
Chris Hall - Staff Governor  2/2
Ibrar Hussain - Parent Governor  2/2
Top